OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Budiž světu známo, že mě máloco v těchto pitomých dnech rozradostní tak jako dobře chmelená desítka a patřičně řízný melodický black metal. Zůstaňme u toho druhého, protože k tomu má Metalolopolis přeci jen oficiálně blíž – byť celá redakce tráví v karanténě podstatně víc času pitím lahůdek od dolnobojanovické továrny na potěšení Mazák než poslechem kvalitního kovu. Švédsko patří k pověstným exportérům zlověstného, přitom ale krásně melodického BM, to platí už od krutovlády DISSECTION. Nová značka KVAEN v tomto ohledu zkušeně navazuje na dobře zakalené tradice.
Ačkoli je „The Funeral Pyre“ debutem, v žádném případě tu nehledejte zelenáčský syndrom. Kapelník a současně jediný stálý člen sestavy Jakob Björnfot bude nejspíš povědomý příznivcům švédských death metalistů THE DUSKFALL, kde tři roky drtil struny. Tenhle muž s dlouhým plnovousem těží na debutu své one man úderky z opravdu bezedné studnice skvělých riffů. Už úvodní vypalovačka (doslova) „Revenge By Fire“ dokonale odhaluje hlavní devizu prvotiny KVAEN; kytarovou vozbu precizně rozkročenou mezi BM tremoly, thrashovou kalbou a dřevním speedem. Björnfot ve zběsilém tempu vrství silné riffy, takže celá skladba bez problémů pohltí hned tří hlavní motivy a brutálně prošlápne pedál plynu k podlaze.
A než si stihnete utřít slinu, nahulí do vás KVAEN kultické turbodmychadlo s kryptickým názvem „Yee Naaldlooshii“, které dělá velmi dobře na duši. Minimum času na výdech poskytne předehra eponymního songu, který po chvíli čekání začne svištět jak větry nad Baltem a směřuje do epického sólového finále. Energie, která z KVAEN tryská, je zcela věrná severským tradicím, ale Björnfot ji povyšuje nad povinné žánrové cvičení. Drive nahrávky těžko hledá konkurenci, schopnost najít mezi známými konstantami jedinečnou rovnováhu kapelu zdobí. Riziko, že „The Funeral Pyre“ vyhoří příliš rychle a na druhou polovinu zbydou jen doutnající uhlíky, navíc KVAEN suverénně zažehná.
U hymnické „The Wolves Throne“ totiž přichází lehká změna v projevu. Pokud první čtyři skladby charakterizuje především černý berserk, druhá část desky začne výrazně popouštět uzdu Björnfotově inklinace k pagan a heavy metalu, takže se svojí prány dočkají i fanoušci nařasenějších kytarových ornamentů, trylků a heroických vyhrávek. Nejlepší na tom je, že ani lehké prosvětlení projevu nevede k žádnému odlehčení a tupému opileckému trdlování kolem ohně. KVAEN se pořád mračí důstojně jako zimní obloha před sněhovou bouří. Čupřinu vám dokáží rozčísnout blackovým tremolem stejně jako heavy metalovým dvojzápřahem.
Jediná drobná výhrada podobně jako u novinky kolegů VANANIDR směřuje k produkci. Uspokojivý dynamický rozsah a hutnost k atmosféře sedí, ale v extrémnějších pasážích, kde se na sebe vrství kytary, poněkud lapají po dechu bicí (a především virbl). Třeba famózní otevírák trochu ztrácí na průraznosti, i když je jasné, že právě o riffy tu běží především, mnohem víc než o čitelnou rytmiku. Ve středních tempech nicméně třeba vyzdvihnout vyváženost soundu a pokračovat tak v zálibném mlaskání.
Tři čtvrtě hodiny suverénní tavby zakončuje oficiální instrumentální hymna tajemné kvenské minority, k níž se kapela hlásí i svým názvem. Na „The Funeral Pyre“ vytvořil Björnfot nádherný pohanský monument, který zalahodí uchu všem milovníků mrazivého skandinávského blacku, neboť skládá hold neúprosným a břich párajícím melodiím. O moc lépe se tenhle metalový tradicionál složit a zahrát nedá.
Vytí vichru i vlků... a do toho až nestydatá nálož melodií. Debut zralý jak černé uhlí!
8 / 10
Jakob Björnfot
- vše
1. Revenge by Fire (06:18)
2. Yee Naaldlooshii (feat. Pierre Törnkvist) (04:33)
3. The Funeral Pyre (06:45)
4. Septem Peccata Mortalia (feat. Pierre Törnkvist) (04:14)
5. The Wolves Throne (06:32)
6. As We Serve the Masters Plan (05:50)
7. Bestial Winter (06:29)
8. Hymn to Kvenland (feat. Matthew Wicklund)
Vydáno: 2020
Vydavatel: Black Lion Records
Stopáž: 45:31
DR: 7
Gear: Pioneer XDP 100R + Audio Technica ATH-M60x (Tidal verze)
suhlas, dobre sa to pocuva...
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.